• 0224 405 08 16
  • [javascript protected email address]
  • Pzts - Cmts : 09:30 / 18:30
header-logo.png KobiWebAjans
Akıllı telefonun pil ömrü nasıl artırılabilir
Akıllı telefonun pil ömrü nasıl artırılabilir

Akıllı telefonun pil ömrü nasıl artırılabilir

    Akıllı telefonların ömürlerinin hızlıca bitmesi, günümüzün sosyal sorunlarından biri olarak görülmekte. Çoğu kişi, telefon şarj aletlerini yanında taşımakla beraber; çeşitli çözümler üretmeye çabalanıyor ancak doğru şeyler tam olarak uygulanamayabiliyor. Eğer bazı noktalara dikkat edilirse; telefonunuzun pil ömrü büyük bir oranda yükselecektir. Yani sormamız gereken soru şudur: "Akıllı telefonun pil ömrü nasıl arttırılabilir?"

     Her şeyden önce, herkesin yaptığı en büyük hata RAM'in gereksiz yorulması ve çalışan arkadaki programlar. İnsanlar, kullanmadıkları programları "Çıkma" butonuna basarak, sadece alta bırakıyorlar. Bu sebepten dolayı, işlemci sürekli olarak çalışıyor. Bundan ötürü; telefon hem istenilenden çok daha yavaş çalışıyor, hem de şarj normalden çok daha hızlı gidiyor. Burada yapılması gereken ilk şeyin, kullanılmayan programların ana panelden kapatılmasıdır. Bunun dışında, bu işlemi yapan özellikle android dalında özel olarak tasarlanmış program sonlandıran uygulamalar bulunmakta. Ancak bu programların da, sürekli olarak çalıştığını hatırlamanız gerekmektedir. Özellikle yapılması gereken, telefon ile bir süre ilgilendikten sonra, "Görev Yöneticisi" panelinden kullanılmayan programları kapatmanız.


 İkincil olarak dikkat edilmesi gereken konu; Kablosuz Ağlar. Özellikle günümüzde Mobil Veri, WI-Fi, Bluetooth, GPS gibi program aktiviteleri gereğinden fazla kullanılmakta. Normal koşullarda GPS açıldığında, sadece, bataryanın günlük dayanımında yarım saat oynamakta. Özellikle Mobil Veri ve WI-FI; gerekmedikçe açılmamalıdır çünkü programlar açık kaldığı her süre, normal bataryadan daha fazla enerji tüketir. Ve gerektiğinde, program için senkronizasyon yapmalısınız.


     Bir başka detay ise, telefonun ekran parlaklığı. Normal koşullarda insanlar, otomatik aydınlatmaya alırlar ve çoğunluğun bundan rahatsız olmaktadır. Özellikle, hava kararmaya başladığında telefonunuzun aydınlığını kısarsanız; bataryanız gereksiz enerji harcamaktan kurtulur. Aynı zamanda, karanlık ışıkta akıllı telefonların aydınlatmaları yeterli olacaktır.


     Son söylenecek şey ise; telefonların vazgeçilmezi ekran koruyucuları. Eğer bir AMOLED ekrana sahip akıllı telefon kullanıcısı, siyah ağırlıklı duvar kağıdı tercih etmelidir. Çünkü AMOLED teknolojisine sahip ekranlar açık renkleri yansıtırken çok daha fazla güç tüketimi yaparlar. Özellikle Android kullanıcıları; animasyonlu duvar kağıdı kullanmaktan kaçınmalı. Çünkü animasyonlu duvar kağıtları, telefonun belleğini ve işlemciyi gereğinden fazla kullanıyor ayrıca açıkken sürekli hareket olması aygıtın daha çok güç tüketmesine sebep oluyor.


Yazıyı Paylaş