• 0224 405 08 16
  • [javascript protected email address]
  • Pzts - Cmts : 09:30 / 18:30
header-logo.png KobiWebAjans
E-Ticaret nedir
E-Ticaret nedir

E-Ticaret nedir

E-Ticaret nedir?  Sorusuna verilebilecek en uygun ve en kısa cevap ise ticaretin internet üzerinden yapılmasıdır. Bilişim sektörünün insan hayatında sağladığı etki, gün geçtikçe artmaktadır.

            İnsanların gelişmekte olan teknoloji ile artık mağaza mağaza gezip bir malı almak yerine artık bilişim çağında internet üzerinden bu gereksinimlerini karşılamaktadır ve bu gelişim yeni bir kavramın oluşmasına zemin hazırlamıştır. Bu kavram ise günümüzde E-Ticaret olarak ele alınmaktadır.


             E-Ticaret dünyadaki ticaretin daha serbest olmasına aynı zamanda neo-liberal politikaların uyguladığı serbest piyasa ekonomisine geçişte büyük katkı sağlayan bir ticaret yöntemidir. Bunun kanıtı olarak da E-Ticaretin 2000 yıllarda ortaya çıkan bir kavram olduğudur.


            İnsanlar sürekli gelişmekte olan bu bulut teknolojisine ayak uydurmada zorluk yaşamamaktadır. E-Ticaret insan hayatına bu kadar çabuk yaygınlaşmasını sağlayan en önemli etken normal bir ticarete göre daha masrafsız olması ve kişinin istediği ürünü saatlerce aramak yerine çok kısa bir sürede elde edebilmesidir.

           Aynı zamanda E-Ticaret insanların bulunduğu coğrafya dışında da bulunan mal ve hizmetleri satın almasına ya da onlardan yararlanmasında etkin bir rol oynamaktadır. E-Ticaret ile yapılacak işlemler sadece bir malı alıp satımı ile sınırlı değildir, Satış ortaklığı, reklam verme gibi olguları da bu kavramın içinde değerlendirilebilir.

            Ticaretin gerçekleşmesi için üç önemli aşama vardır. Sırasıyla bunlar; Alıcının bir ürün üzerinden pazar araştırması yapması ve daha sonra belirli bir ürün üzerinde durup siparişini vermesi son olarak da bu ürünün teslimatının gerçekleşmesidir.


 E-Ticaret gelişmemiş ülkelerde sadece reklam ve pazar araştırması olarak kullanılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde ise bu olgu insan hayatına ortaklık eden bir görüntü sergilemektedir.


Günümüzde artık E-Ticaret insanların para kazanmasına uygun bir ortam doğurmuştur. Bu para kazanma yolları içinde reklam tıklama, satış ortaklığı ve yazı yazmak gibi kavramları bu başlık altında toplanmaktadır.


            Bilişim çağı devam ettiği sürece E-Ticaret insan hayatını saran bir yapıya bürünecek ve zamanla insanlar için nasıl telefon hayatın vazgeçilmez bir parçası olduysa E-Ticarette ilerleyen zamanda hayatın vazgeçilmez bir parçası olacaktır. Günümüzde bunun önündeki en büyük engel, büyük alışveriş merkezleridir. Zamanla bu büyük engel yok olup artık her şey insanların parmaklarının ucunda yer alacaktır.