• 0224 405 08 16
  • [javascript protected email address]
  • Pzts - Cmts : 09:30 / 18:30
header-logo.png KobiWebAjans
Veritabanı Nasıl Öğrenilir?
Veritabanı Nasıl Öğrenilir?

Veritabanı Nasıl Öğrenilir?

            Sql, İngilizce Structured Query Language'nin kısaltılmış halidir ve sql bir veri tabanı programıdır. Her şeyden önemlisi Sql aslında bir programlama dili olmaktan ziyade bir sorgulama dilidir. Dolayısıyla sql gibi bir programın öğrenilmesi için önceden bir ön bilgi sahibi olmakta fayda vardır.


            Yapılandırılmış sorgu dili olan bu programlama yazılımı bir veri tabanına veri yazmayı, o verileri orada tutmayı ve gerektiğinde kullanıcısına veriler üzerinde değişiklik yapmayı, silmeyi, veri eklemeyi ve tekrar tekrar verilere ulaşmayı sağlar.


            Bu anlamda verilerin daha az yer tutması, daha güvenilir bir yerde olması ve daha hızlı ulaşılabilecek olması demektir. Sql nasıl öğrenilir diyenlere tavsiyemiz sql programını veren bilişim kursları mevcuttur. Bu kurslardan birine başvurarak öğrenilebileceği gibi, böyle bir imkânı olmayanlar ise sql veri tabanını exe şeklinde bilgisayarına kurarak işe başlayabilir.


            Bu işi ciddi manada isteyenler lisanslı bir sql program paketini alıp bilgisayarına kurmalıdır. Ve en çok bilinen Select, Update, Delete, İnsert İnto butonlarını kurmakla başlayabilir.