• 0224 405 08 16
  • [javascript protected email address]
  • Pzts - Cmts : 09:30 / 18:30
header-logo.png KobiWebAjans
Web sitesi nedir
Web sitesi nedir

Web sitesi nedir

Teknolojinin ülkemizde gelişmesi ve internetin çoğalması ile insanlar yeni iş alanları aramaktadır, bunun bir sonucu olarak web sitelerini oluşturmaktadır. Günümüzde yaklaşık olarak Dünya’da 800 milyon, Türkiye’de 20 milyon insan aktif olarak internet kullanmaktadır.


            Bu veriler göz önüne alındığında tanıtım ve reklam yazılarından herkesin haberdar olmasını sağlamak, bilgi paylaşımının daha hızlı ve kolay gerçekleşmesi adına web siteleri tercih edilmektedir. Peki, web sitesi nedir? Kısaca, grafik yazılımları ve programlamanın beraber kullanılması ile oluşturulan metin, görsel veya animasyon yolu ile ziyaretçisine bilgi veren, hizmet sunan sayfaların tümüdür.


            Statik web sitesi ve dinamik web sitesi olmak üzere iki çeşit web site türü vardır. Bu iki tür arasındaki en temel farklılık ise ziyaretçinin yani kullanıcının site üzerindeki etkinliğidir. Statik web sitelerinde kullanıcı katkısı yok denilebilecek kadar az iken, dinamik web sitelerinde her kullanıcı için farklı bir içerik söz konusu olmaktadır.


            Web sitesinin her kullanıcı için farklı renklere, temaya ya da müziklere sahip olması sitenin dinamik olmasından kaynaklanmaktadır. Bu dinamikliği sağlamak için Dünya’da farklı diller kullanılmaktadır. Ayrıca günümüzde en çok tercih edilen siteler dinamik siteler olarak belirlenmektedir.


            Peki, bir web sayfası ile neler yapılabilir? Öncelikle her web sitesi kurucusundan izler taşımakta olup aynı zamanda kurucusunun bugüne kadar hangi işleri ne şekilde gerçekleştirdiğini ve geleceğe dair hedeflerini yansıtmaktadır. Aynı zamanda kurucu firmasının, ürünlerinin ya da hizmetlerinin detaylı bir tanıtımını yapabilmektedir.


            Bu açıdan ziyaretçiler, ürünler, hizmetler ya da firma hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olacaklardır. Ayrıca web sitesi internet üzerinde yer alan, kurucusuna ait bir iletişim aracıdır. Kurucu bu iletişim aracını kullanarak duyurusunu yapmak istediği bir konu hakkında kendisinden bilgi bekleyen kitleye ya da bayi ve dağıtım organizasyonlarına daha hızlı ulaşabilmektedir. Bir de kurucu web sayfasının güncelliğini kolayca sağlayabilmektedir.


Bütün bunların yanı sıra bir de kurucunun, web sayfa sahibinin dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bunlardan birincisi sitedeki motor optimizasyonlarının bir uzman tarafından ele alınması gerekmektedir. Bu sayede kurucu sitesini arama motorlarında üst seviyede bulundurabilmektedir.


            Ayrıca sitede kırık link bulunmaması gerekmektedir. Sayfalar hızlı bir şekilde açılabilir olması ve sitedeki görsellerin uygun formatta bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda siteye değer katacak haber ve duyurular, ziyaretçinin isteğinin ön planda tutulduğunu gösteren anket ve form gibi eklentiler yararlı olmaktadır. Kurucunun siteyi sık sık güncelleştirmesi ve sitedeki tüm sayfaların sorunsuz çalıştığına dair kontrol etmesi gerekmektedir. Eksik, hatalı bulduğu yerleri bir an önce düzeltmelidir.


            Web sitesi dijital bir platform olmakla birlikte kurucusunun ikinci ofisi hatta bir firmanın şubesi konumunda olabilir. Bu iş yerindeki en önemli kısmı ise hiç şüphesiz müşterilerinizin bütün Dünya’dan olabilecek olmasıdır.

Sizler web sitesi sahibi olduktan sonra sitenizi ziyaret eden kişilere göre web sitenizi şekillendirmeniz ve eğer farklı ülkelerden ziyaretçileriniz var ise bu durumda o kitleye göre web sitesi çevirisi yaptırmanız gerekecektir.