• 0224 405 08 16
  • [javascript protected email address]
  • Pzts - Cmts : 09:30 / 18:30
header-logo.png KobiWebAjans
Yazılım Nedir?
Yazılım Nedir?

Yazılım Nedir?

            Elektronik Aygıtların haberleşmesi ile belirli işlemleri veya görevleri yaptırabileceğimiz ve gelişmeye açık olan makine komutlarıdır. Başka bir tabir ile bilgisayar dilini anlayarak belirli bir kod oluşturmak olarak tabir edilebilir. Yazılımlar için COBOL-PHP -C++ örnek verilebilir.


 En Çok Kullanılan Yazılım Dilleri Nelerdir?


 - Java

 - C

 - C++

 - Python

 - C#

 - R

 - PHP

 - JavaScript

 - Ruby

 - Matlab


 Yazılım Dili 2 Grupta İncelenebilir


 - Assembly : Makine dilini bizim anlayabileceğimiz dillere dönüştüren bir yazılım dilidir avantajları arasında az zamanda çok işlem yapmasıdır.


 - C Yazılım dili : Günümüzde kullandığımız işletim sistemleri bile hemen hemen bu yazılım dili ile yazılır örnek olarak Linux, Minix verilebilir.


 Yazılımlar 3 Gruba Ayrılır


 1) Sistem Yazılımları(System Software) : Bilgisayarın çalışmasında önemli rol oynayan sistem yazılımlarıdır. Örnek vermek gerekirse İşletim Sistemi.


 - BIOS : Anakartın en önemli parçalarından birisi olan BIOS bilgisayarların işlem görmeleri ve çalışmalarında büyük yardımı olur.


 - İşletim Sistemi : Bilgisayarların açılıp kullanılmasında temel yapı birimi olarak bilinir işletim sistemi kurulu olmayan bir bilgisayara giriş yapıp kullanmak mümkün değildir. Örnek işletim sistemleri : Windows 95/98/2000/xp/7/8/8.1/10


 - Sürücüler : Bilgisayarların bazı görevleri yerine getirmesi için gerekli olan yazılımlardan biriside sürücülerdir bunlara örnek olarak ise ses kartı, ekran kartı gibi sıralayabiliriz.


 2) Uygulama Yazılımları(Application Software) : Genelde para hesaplarını tutan stoklarda, senet tutmalarda kullanılan yazılımlardır.


 - Özel Yazılımlar : Bu yazılımlar sadece bir tane iş için kullanılır örnek vermek gerekirse müzik çalma ve video oynatma yazılımı olan VLC ile resim çizmeniz mümkün değildir.


 - Paket Yazılımları : Bu tür yazılımlar bütün unsurları çevresinde toplar bunlara en güzel örnekler ise Word-Excel-Outlook-Acces gibi örnekler verilebilir.


 3) Çevirici Yazılımlar: Yazılan bir kodu veya kod parçacıklarını Derleyerek makine diline çeviren yazılımlardır.