• 0224 405 08 16
  • [javascript protected email address]
  • Pzts - Cmts : 09:30 / 18:30
header-logo.png KobiWebAjans
SEO Sıralamasına Etki Eden Belirli Web Tasarım Hataları Nasıl Önlenir?
SEO Sıralamasına Etki Eden Belirli Web Tasarım Hataları Nasıl Önlenir?

SEO Sıralamasına Etki Eden Belirli Web Tasarım Hataları Nasıl Önlenir?

SEO Sıralamasına Etki Eden Belirli Web Tasarım Hataları Nasıl Önlenir?

Pazarlamacıların %66'sı arama motoruoptimizasyonunu (SEO) en önemli öncelikleri olarak görüyor. SEO, web sitelerinin anahtar kelimelere ve içeriğe dayalı olarak Google gibi arama motorlarında daha yüksek görünmesine yardımcı olur. Sıralamanız ne kadar yüksek olursa, işletmenizi çevrimiçi olarak o kadar fazla müşteri bulacaktır!

Ancak pek çok şirket, birkaç web tasarım hatasının SEO sıralamalarında büyük bir etkisi olabileceğinin farkında değil.

Web sitenizin sıralamanızın düşmesine neden olmasına izin vermeyin. Bunun yerine, hangi hataları yaptığınızı keşfetmek için okumaya devam edin. Ardından, sıralamanıza ihtiyaç duyduğu desteği vermek için web tasarımımızı ve SEO link'lerimizi kullanın.

  1. Bu ipuçlarıyla web sitenizi ve SEO'nuzu geliştirin!
  2. Kötü Web Sitesi Tasarımı
  3. Yaygın Web Tasarım Hataları

Tüm web sitesi trafiğinin %50'si bir arama motorunda başlar. Ancak ziyaretçiler, düzeninizi veya tasarımınızı çekici bulmazsa, bu ziyaretçilerin çoğu ayrılacaktır. Aslında, internet kullanıcılarının %75'i, yalnızca kendi web sitelerine dayalı olarak bir şirketin güvenilirliği hakkında varsayımlarda bulunacaktır.

Birisi sitenizi ziyaret ettiğinde, yalnızca tıklamadan ayrılmak için hemen çıkma oranınızı artırır.Daha yüksek bir hemen çıkma oranı SEO sıralamanızın düşmesine neden olabilir.Daha düşük bir SEO, insanların ürününüzü veya hizmetinizi ararken sizi bulmasını zorlaştırır.

Potansiyel müşteriler üzerinde kötü bir ilk izlenim bırakmayın. Bunun yerine, sitenizdeki bu yaygın web tasarımı hatalarına dikkat edin.

1. Okunabilirlik

İlk önce metninize bir göz atın. Metnin okunması kolay mı yoksa renklerin ve yazı tiplerinin kombinasyonu dikkat dağıtıcı mı? Metni anlamaya çalışırken gözlerinizi kısıyor, yakınlaştırıyor veya başınızı tırmalıyor musunuz?

Pek çok insan, benzersiz ve göz alıcı görünen korkak, yaratıcı düşünceler seçmeye zaman ayırır. Ancak, bu yazı tiplerinin çoğunun okunması zor olabilir.

İnsanlar metninizi okuyamazsa, ürün veya hizmetleriniz hakkında bilgi sahibi olamayacaklardır. Birisi içeriğinizi okumayı zor bulduğunda, geri döneceklerdir.

Bunun yerine, okunması kolay yazı tipi ailelerini, renkleri ve boyutları seçmek önemlidir.

 

Vahşi neon tonlarından da kaçınmaya çalışın. Bunun yerine, metninizin arka planınızdan farklı olmasını sağlamak için zıt renkler kullanın. Şüphe duyduğunuzda, beyaz zemin üzerine siyah metin gitmek için iyi bir yoldur.

Bağlantıların da öne çıkmasını sağlamayı unutmayın! Daha fazla tıklama elde etmek için bağlantıları normal metinden farklı bir renge koyun.

Daha koyu bir metinle açık renkli bir arka plan kullandığınızdan emin olun veya tam tersi. Siyah beyazdan biraz daha yaratıcı olmak istiyorsanız, görsel erişilebilirliği değerlendirmek için Google'ın renk aracını kullanın.

2. Renk Psikolojisi


Belirli renklerin bir kişinin ruh halini etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Hatta farklı tonlarda belirli çağrışımlar çiziyoruz. İşte birkaç örnek:

Sarı, iyimserlik, netlik ve sıcaklık ifade eder

Turuncu dost canlısı, neşeli ve kendinden emin

Kırmızı heyecan, cesaret ve gençlik ifade eder

Mor yaratıcıdır, yaratıcıdır ve bilgedir

Mavi; güven, güvenilirlik ve gücü iletir

Yeşil huzurludur, sağlıklıdır ve büyümeyi ifade eder

Gri röleler denge ve sakinlik

Bu renkleri marka renk düzeninizde ve web sitenizde kullanabilirsiniz. Doğru renkler, markanızın arkasındaki duyguları vurgulayacaktır.

Ancak yanlış renkler insanları korkutabilir. Sert, yoğun renkler bazen sayfalarınıza bakmayı zorlaştırabilir.

Yine, bu hemen çıkma oranınızı etkileyebilir.

Düğmelerde doğru renkleri kullanmak, ancak tıklama oranınızı artırabilir. Daha yüksek bir tıklama oranı, SEO'nuz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

3. Dağınıklık


Şirketlerin yaptığı en büyük web sitesi tasarım hatalarından biri, sayfaya çok fazla içerik yüklemektir. Dağınıklık, insanları içeriğinizi okumadan önce yorgun hissettirebilir.

Bunun yerine, dağınıklığı ortadan kaldırın ve beyaz alanı kendi yararınıza kullanın.

Beyaz boşluk, görüntülerin ve metnin bölünmesine yardımcı olarak okunabilirliği artırır.

4. Hayal kırıklıkları

Biri sitenizi ziyaret ettiğinde bir düzine pop-up görünüyor mu? Bu açılır pencereler, ziyaretçileri ayrılmaları için hayal kırıklığına uğratabilir.

Bunun yerine, insanlara sitenizi kesintisiz keşfetmeleri için birkaç saniye verin. Ardından, pop-up'ınızın doğru zamanda göründüğünden emin olun. Örneğin, biri ayrılmaya çalıştığında pop-up'ların görünmesini sağlayabilirsiniz, bu da tıklama oranınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

5. Navigasyon

Gezinmenin anlaşılması zorsa (hatta yoksa) insanlar web sitenizi nasıl keşfedecekler? Etrafta dolaşmanın bir yolu olmadığında insanlar ayrılacak.

Öte yandan, düzenli, takibi kolay bir gezinme menüsü, insanları keşfetmeye teşvik edecektir.

Google, hiyerarşik sayfa yapısını da sever, bu da SEO sıralamanıza yardımcı olabilir.

Yapabileceğiniz İyileştirmeler

Artık hangi web tasarım hatalarından kaçınmanız gerektiğini bildiğinize göre, işte yapabileceğiniz birkaç iyileştirme.

1. Kullanılabilirlik

Yukarıda serpiştirdiğimiz ipuçlarına ek olarak, sitenizin kullanımının kolay olduğundan emin olmak istersiniz. Kullanılabilirliği artırmak, insanları sitenizi keşfetmeye teşvik edecektir.

Öte yandan, gezinmek ve etrafı tıklamak zorsa, işlerini başka bir yere götürürler.

Kendi web sitenizi tıklamak için zaman ayırın. Sayfada net bir CTA butonu var mı? Ya bir form?

Sitenizin de güvenli olduğundan emin olun. Aksi takdirde, ziyaretçinizin kişisel bilgilerini bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız bırakırsınız.

Google, bir SSL sertifikanız olduğundan emin olmak için kontrol edecektir. Aksi takdirde sıralamanızı etkileyebilir.

2. Yükleme Süresi

Hiç kimse bir sayfanın yüklenmesini beklemek istemez. Bu noktada, kullanıcılar sayfaların hızlı yüklenmesini bekler. Olumlu bir kullanıcı deneyimi (UX), hıza ve rahatlığa öncelik verir, yani sitenizin de buna ihtiyacı vardır.

Sitenizi neyin yavaşlattığını belirlemek için Google'ın PageSpeed ​​Insights'ı kullanın. Görüntüleri sıkıştırmanız veya bir eklentiyi güncellemeniz gerekebilir.

Hızı artırmak sıralamanızı da artırabilir.

3. Hemen Çıkma Oranı

İnsanlar neden web sitenizi tıklamadan terk ediyor? Google, SEO sıralamalarını dikkate aldığında giriş ve çıkış sürelerini dikkate alır.

Sitenizin düzenli, iyi tasarlanmış ve anlaşılması kolay olduğundan emin olun. Temiz bir sayfa, insanları keşfetmeye teşvik eder. Bağlantılar, düğmeler ve formlar gibi insanların da tıklaması için fırsatlar yaratın.

4. Kopyalar

Google, kullanıcılarıyla alakalı benzersiz içerik arar. Web sitenizdeki yinelenen içerik sıralamanıza zarar verebilir.

Yinelenen sayfaları temizlediğinizden emin olun. Ayrıca, SEO sıralamanızı da etkileyebilecek bozuk bağlantılardan kaçınmalısınız. Bunun yerine, eksik içeriğinizi temizlemek için yeniden yönlendirmeleri kullanın.

5. Duyarlılık

Google artık web sitenizin SEO sıralamasının nerede olduğunu belirlemek için mobil öncelikli indekslemeyi kullanıyor. Web siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemiş veya duyarlı değilse, büyük olasılıkla müşteri kaybediyorsunuzdur.

Siteniz daha küçük ekranlar için ayarlanmadığında, kullanıcıların her şeyi görmek için yakınlaştırması ve sıkıştırması gerekecektir. Bu, ziyaretçileri ayrılmaları için hayal kırıklığına uğratabilir.

Sitenizin optimize edildiğinden emin olmak için Google'ın Mobil Uyumluluk Testini kullanın. Aksi takdirde Google, web tasarımınızı ve SEO'nuzu geliştirmek için size ipuçları sağlayacaktır.

Bu Web Tasarım Hatalarından Kaçının: Çevrimiçi SEO'yu Geliştirmenin 5 Yolu

SEO sıralamanıza ihtiyaç duyduğu desteği verin! Bu web tasarım hatalarından kaçınarak, daha üst sıralarda yer alabilir, daha fazla müşteriye ulaşabilir ve işinizi büyütebilirsiniz!