• 0224 405 08 16
  • [javascript protected email address]
  • Pzts - Cmts : 09:30 / 18:30
header-logo.png KobiWebAjans
Ana Sayfa İndex Almama Nedenleri Nelerdir?
Ana Sayfa İndex Almama Nedenleri Nelerdir?

Ana Sayfa İndex Almama Nedenleri Nelerdir?

İndex Almama Nedenleri Nelerdir?

Eğer bir web siteniz varsa ve web siteniz Google aramalarında görünmüyorsa bunun birden fazla sebebi olabilir. Bu yazımızda sizler için ana sayfa index almama nedenleri nelerdir bu konuda hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Yazımızı inceleyerek web siteniz neden index almadığını ve bu durumun nasıl düzeltebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Tüm dünyada Google üzerinde her saniyede bir milyonlarca arama yapılmaktadır. Bu aramalarda web siteniz görünmüyorsa bazı konularda yanlışlık yapıyor olabilirsiniz. Bir web sitenin aramalarda etkin bir şekilde görülebilmesi için arama motoru optimizasyonunu iyi bir şekilde gerçekleştirmelidir.

Arama Motoru Optimizasyonu Yapılmamış Olabilir

Web sitenizin aramalarda ilk sıralarda veya etkin bir şekilde görülebilmesi için sayfanızdaki içeriklerin SEO ile uyumlu olması gerekir. SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Siteniz içerisinde yer alan gönderilerin anahtar kelime doygunluğu ne kadar fazla ise Google üzerinde aramalarda görünmenizde o kadar artış sağlayacaktır.

Arama motoru optimizasyonu yapılmayan siteler index almaz ve aramalarda görünmeyebilir. Bunun için web sitenizde yayınlandığınız içeriklerde mutlaka anahtar kelime kullanmaya ve SEO uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Web Sitenizde No İndex Etiketi Olabilir

Web sitelerde sıklıkla ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri de no index etiketidir. Web sitenizde kullanılan yazılımdan kaynaklı olarak bazı durumlarda No İndex etiketi aktif olarak kullanılıyor olabilir. Bu sebeple web siteniz Google aramalarında görülmez ve index almaz. Bu etiketi kaldırmadığınız sürece siteniz Google aramalarında görülmeyecektir.

Google Chrome üzerinden web sitenize giriş yapın. Siteye giriş yaptıktan sonra Ctrl+U yaparak sayfanızın kaynağını görüntüleyin. Daha sonra ise Ctrl+F yaparak sayfa içinde No İndex aramaları yapın. Böylelikle sayfanızda No İndex etiketinin aktif olup olmadığını görebilirsiniz. Ana sayfanın index alabilmesi için No index etiketinin kaldırılması gerekir.

Google Web Sitenizi Taramamış Olabilir

Google üzerinde onlarca yeni site açıldığı için Google Botları web sitenizi henüz taramamış olabilir. Bu sorun ana sayfa index almama sıkıntıları arasında en çok yaşanan sorunlardan bir tanesidir. Web sitenize çok sayıda içerik eklediniz fakat hala ana sayfanız index almıyorsa bunun tek sebebi Google web sitenizi henüz taramamış olmasıdır. Google web sitenizi henüz taramadığı için arama motorlarında sayfanız görünmez.

Web sitenizi Google’ın tarayabilmesi için Webmastertools paneline kayıt olmanız gerekmektedir. Bu panele kayıt olarak mutlaka bir site haritası oluşturmanız gerekir. Böylelikle web sitenize yüklemiş olduğunuz içerik, sayfa, etiket ve kategori gibi önemli olayları Google’a bildirmiş olursunuz. Bundan sonra ise Google web sitenizi tarayabilir ve arama motorlarında artık daha fazla etkileşim alabilirsiniz. Ana sayfa index almama sorunu Google tarama yapmaması ile ilgili olabilir. Bu sorunu kolay bir şekilde hallederek web sitenizin etkileşiminin artmasını büyük bir keyifle izlemeye başlayabilirsiniz.