• 0224 405 08 16
  • [javascript protected email address]
  • Pzts - Cmts : 09:30 / 18:30
header-logo.png KobiWebAjans
Arama Motoru Optimizasyonu
Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

Teknolojinin en yakın arkadaşımız haline geldiği bu çağda, artık kişisel optimizasyonun haricinde kullandığımız dijital ürünlerde de belli optimizasyonlar oldukça gerekli hale gelmiştir. Peki bu sıkça kullanılan optimizasyonun kelime manası nedir? Optimizasyon, kişiyi veya sistemleri kullanıma en uygun hale getiren çalışmaların tamamına verilen bir isimdir. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan bu tanım; başta mühendislik olmak üzere diğer tüm sektörel dallara uzanmaktadır. Hatta optimizasyon kişisel gelişim alanlarında da kullanılabilmektedir. Peki teknolojik açıdan optimizasyon en çok hangi alanlarda karşımıza çıkar?

 

Optimizasyon, yani en uygun hale getirme aşaması teknolojinin dijital dünya yapısında en çok web siteler üzerinde karşımıza çıkmaktadır. Hatta artık çoğu dijital bünye içerisinde de karşımıza çıkan SEO terimi, bir optimizasyon çalışmasıdır. Öyleyse SEO dijital dünya içerisindeki hangi alanlar üzerinde optimizasyon gerçekleştirir? Son zamanlarda neden bu kadar popülerleşti? Gelin birlikte inceleyelim.

 

SEO Nedir?

 

SEO, İngilizce’de Search Engine Optimization teriminin baş harflerinden oluşmaktadır. Search Engine Optimization Türkçe’de “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak geçmektedir. Son yıllarda artan web site kullanımlarıyla beraber SEO terimi de hayli önem kazanmıştır. Çünkü, dijital dünya içerisinde artışına son hızla devam eden bir web site kalabalığı bulunmaktadır. Bu kalabalık içerisinde de web sitelerin mevcut hedef kitlesine hitap edebilmesi oldukça zorlaşmıştır. Tam bu noktada SEO web site yöneticilerinin imdadına yetişerek, bir web sitesinde oluşturulan tüm beklentileri karşılar. Gerekli optimizasyonların sağlanmasıyla, sitenin içeriklerine uygun hedef kitlesini belirler ve web sitesinin görünürlüğünü artırır.
SEO Neden Önemlidir? 

SEO, yalnızca site yöneticileri için sınırlı kalmamakla birlikte site kullanıcıları için de büyük önem taşır. Çünkü arama motorları, bir site ne kadar popülerse içerisinde de o kadar değerli bilgi taşıdığını varsayar. Bu varsayımın nedeni ise, arama motorlarının popülerliğinin el ile değil belli algoritmalar yardımıyla ayarlanmasındandır.

 

Web sitelerin popülerliğinin belirleyicisiyse, aktif ziyaretçi döngüsü ve tıklanma sayısıdır. Bir web sitenin popüler hale gelebilmesi için ise SEO uygulamaları büyük önem arz eder. Popülerlik, arama motorları tarafından el ile ayarlanmadığından özellikle araştırma esnasında birçok sayfadan bilgi toplaması yapılmalıdır. Popüler sayfalarda yer alan bilgilerin yanlış olabilme olasılıkları her zaman hesaba katılmalıdır. Web site içeriklerinde kullanılan anahtar kelimeler ise, web sitenin üst sıralarda yer almasını sağlamakla beraber kullanıcıyı en iyi bilgiye ulaştırmayı sağlayan bir belirteçtir. Arama motorlarına girilen anahtar kelimeler aracılığıyla en çok ziyaret edilen siteler, organik arama sonuçlarında kullanıcıların ilgisine sunulur.
Organik Arama Sonuçları Nedir?


 

Kişinin, arama motorları aracılığıyla yaptığı herhangi bir aramanın sonuçlarında iki çeşit filtre bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi organik arama sonuçları olarak geçen, kişinin belirlediği anahtar kelimelere uygun olarak sıralanan sayfalardır. Organik arama sonuçlarında bulunan sayfalar; hiçbir ticari düzenlemeye bağlı olarak sıralanmayan, tamamen kullanılan etiketler bakımından geçerli ve SEO açısından uygun sayfalardır. Bu nedenle bir web sitesinin popülerliği, organik arama sonuçlarındaki konumundan anlaşılabilir. Bir diğer arama sonucu filtresiyse reklam sayfalarıdır. Bu sayfalar, belli ödemeler sonrasında arama sonuçlarının ilk sıralarında yer alır.

 

Site İçi SEO Nedir?

 

SEO işlemleri oldukça kapsamlı olup, belli kullanıcı kitlesi tarafından yanlış bilinmektedir. Öyle ki SEO işlemleri, web site içeriklerinde uygun anahtar kelime kullanımından çok daha fazlasıdır. İşlemler, “Site İçi SEO” ve “Site Dışı SEO” olarak ikiye ayrılır. Peki “Site İçin SEO” işlemleriyle bir web sitesi nasıl optimize edilir?

 

Web Sayfası İçeriği: İçerik, hitap edilecek olan kitle için oldukça önemlidir. Bu nedenle web site yöneticisi, mevcut ziyaretçilerini değerli ve benzersiz içeriklerle buluşturmalıdır. Üretilen içerikler benzersiz olmalı ki, aynı kategorideki web siteler arasında bir yükseliş gerçekleşsin. Bu yükseliş, web site içerisindeki aktif ziyaretçi kitlesinin artışı ve site içi tıklanmalarla gerçekleşir.

 

URL Biçimi: Site içi ziyaretçi kitlesini artıran bir diğer önemli etken, web sitesinin kullandığı url biçimidir. Çünkü tasarımı kötü olan url biçimi, ziyaretçiler tarafından olumsuz geri dönüşlerle karşılaşır. Bu nedenle oluşturulacak url biçimi genel olarak şu maddeler etrafında şekillenmelidir:

 

l Arama sorgusunda geçen kelimeleri içermelidir.

l Sayfada üretilen içerikler hakkında bilgi verici olmalıdır.

l Url biçiminde kullanılan karakter sayısı oldukça az olmalıdır.

l Açıklamalar arasında “ / ”işareti kullanılmalıdır.

l Kelimeler arasında “ – ” veya “ _ ” işaretleri kullanılmalıdır.

Resimler: Arama motorları yalnıza siteler içerisinde bulunan metinleri okuyabilir. Resim ve video gibi görsel içeriklerin içerisinde bulunan metinleri okuyamaz. Bu nedenle web sitesine eklenen görsel içeriklerin kodları, görselleri en iyi şekilde açıklar nitelikte olmalıdır. Bu sayede ziyaretçiler, görsel arama sonuçlarında da sitenizde yer alan görsele kolaylıkla ulaşabilir. Ayrıca görsel aramalar, tamamen kodlardaki açıklamalar üzerinden sıralanmaktadır. Bu nedenle görsel kodlar SEO ilkelerine göre görseli açıklar şekilde isimlendirilmeli, “IMG000” örneğindeki gibi isimlendirilmemelidir.

 

Title ve Meta Etiketleri: Web sitesinde bulanan sayfanın HTML yapısına göre title ve meta bölümler en iyi şekilde kullanılmalıdır. Bu bölümde; sayfanın başlığı, sayfada yer alan bilgilerin kısa açıklaması ve anahtar kelime bilgisi yer alır. Sayfada yer alan bilgiye uygun başlık ve anahtar kelime seçimine kesinlikle dikkat edilmelidir.

 

“Başlıklar” ve “Site İçi Linkler” de bir diğer site içi SEO işlemlerinin içeriğinde yer alır. Ziyaretçi tarafından kolaylıkla okunabilecek, doğru ve faydalı içerikler üretmeye oldukça dikkat edilmelidir. Aynı zamanda site içerisinde yer alan içeriklerin özgün olması da sitenin görünürlüğünü artıran en önemli etkenlerden biridir.

 

Site Dışı Seo Nedir?

 

Site dışı SEO, diğer web sitelerinden sizin web sitenize erişim için verilmiş olan linklerin sayıdır. Bir nevi reklam ve ziyaretçi artırma amaçlı olan site dışı SEO işlemleri, çeşitli yöntemleri içermektedir. Bunlar şu maddelerle sıralanabilir:

 

l Site içerisinde üretilen bir içeriği ilgi çekici bir link ile paylaşmak.

l Sosyal medya aracılığıyla üretilen içeriği çeşitli kitlelere ulaştırmak. (Facebook, Twitter, Google Plus…)

l Üretilen içeriği kitlelere ulaştırabilmek için e-posta yolunu kullanmak.

l Aynı veya farklı kategorilerde yer alan web sitelerde yazar olmak. Bu da üretilen içeriklerin kitlelere ulaştırılması yolunda bir diğer yöntemdir.